ODGOJ ZA RAZLIČITOST – Stvaranje interkulturalnog okruženja u vrtiću

ODGOJ ZA RAZLIČITOST – Stvaranje interkulturalnog okruženja u vrtiću

Stvaranje interkulturalnog okruženja u vrtiću

„Odgoj za različitost – stvaranje interkulturalnog okruženja u vrtiću“ naziv je edukacije organizirane u suradnji sa stručnim suradnicima Pučkog otvorenog učilišta „Korak po korak“ iz Zagreba kroz EU projekt „Maslačak – prijatelj djece“, a edukacija je namijenjena odgojiteljicama predškole djece.

Uz toleranciju, osnovne vrijednosti suvremenog društva su multietničnost, multikulturalnost i interkulturalnost, vrijednosti na čijim se usvajanjima mora raditi s djecom od njihove najranije dobi. Multietničnost učimo zato što je vrtić, baš kao i društvo, mjesto dodira različitih etničkih skupina, a prihvaćanje različitih od sebe je prva stepenica u razvoju odgovornog pojedinca.

Susreti s djecom koja se tazlikuju od njih, svakom djetetu posebno razvija osjećaj prijateljstva i tolerancije prema drugum etničkim skupinama stvarajući tako od najranije dobi navike suživota, tolerancije, uvažavanja, suradnje.

Uz multietničnost usko pod ruku ide i multikulturalnost jer različite etničke skupine mogu za sobom povlačiti i razne kulturne vrijednosti.

Uvažavanje različitih kulturnih skupina i navika osnova je izgradnje suvremenog tolerantnog multikulturalnog društva, a od najranije se dobi usvaja prihvaćanjem drugih jezika, običaja, praznika, dok se interkulturalnost odnosi na prihvaćanje onih kultura s kojima se i nema direktnog dodira, u slučaju djece – u roditeljskom domu i dječjem vrtiću.

Voditeljice edukacije bile su kolegice Bojana Gotlin, odgojiteljica – savjetnica iz Dječjeg vrtića Savica, Zagreb i kolegica Esmina Skopljak, odgojiteljica – savjetnica iz Dječjeg vrtića Matulji, Rijeka.

Dvodnevnoj edukaciji nazočilo je 25 odgojiteljica, a sadržajno radionicu su činile slijedeće tematske cjeline:

  • Polazišta i ciljevi interkulturalnog i multikulturalnog obrazovanja;
  • Razvoj etničkog identiteta i predrasude kod djece;
  • Razvoj stereotipnog razmišljanja kod djece;
  • Vrste odgojiteljskih knjižica;
  • Lista provjere predrasuda u dječjim knjigama;
  • Pregled inkluzivne dječje literature;
  • Opis transformativnog dijaloškog procesa;
  • Faktori rizika u interkulturalnom učenju;
  • Fotografije – ključno sredstvo rada u odgoju za različitost;
  • Zaključne poruke skupa i vrednovanje radionice.

Bila je ovo prilika upoznati temeljne spoznaje o odgoju za različitost uz prikaz nekoliko metoda i tehnika svakodnevnog odgojno – obrazovnog rada s djecom na tragu učenja i razumijevanja različitosti koje su primarno bogatstvo svake društvene zajednice i prilika za osobni i profesionalni razvoj svakog odgojitelja.

Pripremio: Zdenko Glasovac, prof.